Poradnik

CIEKAWOSTKI

 

Potrawy z ryb powinny być spożywane przynajmniej 2 lub 3 razy w tygodniu, ze względu na dużą wartość odżywczą, a także na dużą zawartość białka. W zależności od gatunku ryb ilość białka waha się od 6g do 19g/100g. Białko ryb jest przyswajalne przez organizm aż w 97%.

 

Najlepszy sposób na przyrządzenie ryby to gotowanie na parze, duszenie, pieczenie na grillu lub pieczenie w folii. Ryby nie powinny być poddawane zbyt dużej obróbce termicznej ze względu na utratę wartości odżywczych i witamin.

 

Ryby są cennym źródłem kwasów Omega – 3, wypływają pozytywnie na pracę mózgu i pamięć, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają chorobom sercowo-naczyniowych, obniżają ciśnienie, wykazują działania przeciwzapalne, a także przeciwnowotworowe.

 

Niewiele osób wie, że nie wszystkie ryby są zdrowe. Należy unikać zdecydowanie pangi. Jest to ryba hodowana w brudnych wodach np. Wietnamu. Ryby karmione są modyfikowanymi paszami uzupełnionymi hormonami przez co przyrost ich masy jest szybki i bardzo okazały. Potwierdza się tu zdanie, że to co ładne nie zawsze jest zdrowe.

 

Ostatnie badania wskazują, że w strukturze spożycia ryb w Polsce dominują ryby morskie. Najczęstszą rybą pojawiającą się na naszych stołach jest śledź i mintaj. Chętnie sięgamy również po makrele, tuńczyki i łososie.

 

Spożycie ryb w Europie wynosi średnio 22 kg rocznie. Dla porównania w Japonii zjada się rocznie 60 kg ryb i owoców morza. Natomiast w Polsce spożycie ryb rocznie wynosi ok. 13,5 kg na jednego mieszkańca.

 

Należy pamiętać, że mięso ryb szybko się psuje. Przyczyną jest znaczna ilość wody w mięsie. Ryba nie powinna być przechowywana w lodówce dłużej niż jeden dzień. W celu dłuższego przechowywania ryb, poleca się ich porcjowanie i mrożenie.

 

Ryby mają dużo mniej kalorii niż mięso wieprzowe czy wołowe. Mniej kaloryczne są ryby słodkowodne: 100g ryb dostarcza ok. 25-75 kcal, dla porównania 100g ryb morskich dostarcza ok. 70-115 kcal.

 

Niektóre ryby takie jak sardynki są bardzo bogate w wapń, wpływający na piękny wygląd paznokci, wpływający na układ nerwowy czy prawidłową pracę serca. W celu uzyskania pięknych włosów, poprawy metabolizmu, a także prawidłowej pracy organizmu należy spożywać ryby morskie, bogate w jod.

 

Dieta bogata w ryby korzystnie wpływa na rozwój dziecka w łonie matki. Dzieci kobiet, które w czasie ciąży spożywają potrawy z ryb, są zdrowsze, inteligentniejsze, a także sprawniejsze fizycznie.

 

W celu zlikwidowania bagiennego, nieprzyjemnego zapachu ryby np. karpia czy suma należy obłożyć rybę cebulą i pozostawić ją w takim stanie jeden dzień lub namoczyć w mleku.

 

Dodatkowej obróbki kulinarnej nie wymagają ryby wędzone. W zależności od gustu i upodobania spożywane są z różnymi dodatkami: z sosami, z pieczywem, z jarzynami. Mięso ryby należy koniecznie skropić sokiem z cytryny lub limonki. Ryby wędzone często stanowią podstawę sałatek, past czy przekąsek.

 

Ciekawostki związane z zupą rybną:
– dobra zupa rybna to zupa ugotowana na bazie kilku gatunków ryb
– aby zupa nie byłą mętna należy usunąć skrzela ryb lub stosować tylko mięso filetowane
– mętności zupy rybnej można uniknąć wyjmując głowę ryby po 25 min gotowania
– oczy i skrzela ryby sprawiają, że zupa jest gorzka, dlatego przed gotowaniem należy je usunąć