Poradnik

WPŁYW SPOŻYWANIA MIĘSA RYB NA LUDZKI ORGANIZM

 

Wartość odżywcza białka ryb ma wartość porównywalną z białkiem zwierzęcym. W zależności od gatunku spożywanej ryby jest go od 6 proc. do 24 proc. Białko to jest przyswajalne przez nasz organizm w ok. 97%-tach. I składnik ten nie może być magazynowany, więc musimy go dostarczać codziennie. Poza tym ryby są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Jednak bardziej istotnym dla naszego organizmu składnikiem mięsa rybiego, którego ilość determinuje gatunek, jest tłuszcz. Jego zawartość waha się od 0,7 proc. (dorsz świeży) do ok. 24 proc (węgorz).

 

Jadanie ryb jest jednym z najlepszych sposobów zachowania doskonałej kondycji. Dlatego lekarze, dietetycy, specjaliści od żywienia zalecają spożywanie 100-200 g ryb minimum 2 razy w tygodniu. Zawarte w nich kwasy omega-3 niczym parasol chronią człowieka przed różnymi schorzeniami i wzmacniają organizm. Wpływają korzystnie zwłaszcza na układ krążenia i nerwowy.

 

Wprowadzenie na stałe ryb do naszego menu:

– Zmniejsza ryzyko zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu oraz arytmii serca.  Poprzez obniżenie ciśnienia krwi, i poziomu „złego” cholesterolu działa pozytywnie na układ krwionośny i zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów żylnych.

– Są źródłem łatwo przyswajalnych białek o wysokiej wartości odżywczej oraz składzie aminokwasów podobnych do mięs. Ryby mogą więc z powodzeniem zastępować wieprzowinę lub wołowinę.

– Ogranicza ryzyko zachorowań na nowotwory.

– Dzięki zawartości witamin A, D i E oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA 3 i 6 wzmacniają układ odpornościowy organizmu, powstrzymują rozwój komórek nowotworowych, a także zapobiegają powstawaniu wolnych rodników (odpowiedzialnych za uszkodzenia tkanki nerwowej i obniżanie sprawności immunologicznej).

– Poprawia pamięć i koncentrację oraz zwiększają inteligencję. Dostarczając „materiału budulcowego” naszemu mózgowi zwiększają ilość substancji szarej w korze mózgowej. Jedzenie ryb jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, których mózg rozwija się najintensywniej.

– Poprawia samopoczucie i ma działanie antydepresyjne. Zawarte w mięsie ryb kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu oraz zwiększają ilość serotoniny (zwanej hormonem szczęścia). Łagodzi objawy nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)u dzieci.

– Działa przeciwzapalnie dzięki temu łagodzi bóle reumatyczne i chroni stawy.

– Korzystnie wpływa na wzrok i zapobiega chorobom oczu (kwasy nienasycone są składnikiem budulcowym błon komórkowych).

– Wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych.

– Redukuje ilość zmarszczek oraz wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci.